Blog

Što veganstvo znači za zdravlje i planet?

Veganstvo

Veganstvo

Vjerojatno među prijateljima imate vegetarijance ili ste sami odabrali bezmesnu prehranu. Ako je tako, onda ste upoznati s vječnim predrasudama da se naš mentalitet – naviknut na bogate trpeze na kojima se uvijek nađe meso – protivi ovakvom načinu života. A vegetarijanstvo je upravo to – stil života. U Hrvatskoj je samo veganima možda kompliciranije uživati ​​u svom izboru. Naime, veganstvo je prirodni nastavak vegetarijanstva i dok se vegetarijanci odlučuju ne jesti životinje, vegani također izbjegavaju jesti mliječne proizvode, jaja i med, kao i nositi krzno, kožu, vunu, paperje ili koristiti kozmetičke i kemijske proizvode testirane na životinjama .

A to je, priznat ćete, pravi izazov na Balkanu!

Što veganstvo znači za zaštitu životinja i okoliša?

Prije svega, važno je znati da konzumacija mesa nije jedini oblik okrutnosti prema životinjama. Konzumiranje mlijeka ili jedenje jaja također ugrožava živote životinja, jer komercijalno uzgojene mliječne krave i kokoši nesilice, na industrijskim farmama ili u slobodnom držanju, svoj kratki život provode u nehumanim uvjetima.

Uzgoj životinja u prehrambenoj industriji uzima razoran danak i samoj zemlji i okolišu. Za početak, hrana za domaće životinje zahtijeva zemlju, vodu, gnojivo i druge resurse koji bi se inače mogli koristiti izravno za proizvodnju ljudske hrane. Pritisak za sve većim prinosima ubrzava eroziju gornjeg sloja tla na našem poljoprivrednom zemljištu, čineći tlo manje produktivnim za uzgoj usjeva, dok je životinjski otpad s velikih tovilišta i tvorničkih farmi vodeći uzrok onečišćenja podzemnih voda i rijeka.

Ovo su zaista važni čimbenici i dovoljni razlozi za prelazak na vegansku prehranu. Čak i ako izuzmemo ono najvažnije, a to je zdravlje organizma!

Veganstvo i zdravlje

Veganska prehrana zaista pruža brojne dobrobiti za živote životinja, okoliš i naše zdravlje. Konzumacija životinjskih masti i proteina izravno je povezana s bolestima srca, rakom debelog crijeva i pluća, osteoporozom, dijabetesom, bolestima bubrega, hipertenzijom, pretilošću i nizom drugih zdravstvenih stanja. Za početak, kravlje mlijeko sadrži idealne količine masti i bjelančevina za mladu telad, no za ljude je još uvijek previše. Također, jaja imaju više kolesterola od bilo koje druge namirnice. Stoga su jaja u prehrani iznimno veliki uzročnik kardiovaskularnih bolesti.

S druge strane, veganska prehrana, poput cjelovitih žitarica, povrća, voća i mahunarki, ima malo masnoća, bez kolesterola, a bogata je vlaknima i hranjivim tvarima. Vegani mogu dobiti sve potrebne proteine ​​iz mahunarki (npr. grah, tofu, kikiriki) i žitarica (npr. riža, kukuruz, kruh od cjelovitog zrna pšenice i tjestenina). Kalcij dobivaju iz brokule, kelja, zelja, tofua, obogaćenih sokova i sojinog mlijeka, a željezo iz slanutka, špinata, graha i proizvoda od soje…

Ako je pažljivo planirana, veganska prehrana apsolutno može osigurati sve hranjive tvari koje su tijelu potrebne za pravilan rad i razvoj.

Zašto i kako prijeći na vegansku prehranu?

Pogledajmo koji su najčešći razlozi prelaska na vegansku prehranu. U većini slučajeva glavni motiv je zdravlje, uz brigu o životinjama i prirodi. Veganski način prehrane postaje sve popularniji i prihvaćeniji u cijelom svijetu, mijenjajući ustaljene poglede na zdravu i uravnoteženu prehranu.

Naravno, ovaj režim zahtijeva detaljnu edukaciju kako bi dijeta dala najbolje rezultate. Od samog početka važno je dobro kombinirati namirnice kako bi se stvorila prehrana koja zadovoljava sve potrebe organizma za esencijalnim nutrijentima, esencijalnim masnim kiselinama i drugim nutrijentima.

Stoga je na samom početku ove odluke preporučljivo sastaviti popis voća i povrća i upoznati se s njihovim sastavom. Slijede orašasti plodovi i sjemenke, koji sadrže važne, zdrave masnoće, kao i mahunarke i žitarice (osobito pseudožitarice) pune esencijalnih masnih kiselina i biljnih proteina.

Sljedeći korak u ovoj važnoj životnoj promjeni najčešće je prelazak na sirovu prehranu, odnosno izbjegavanje termički ili na neki drugi način obrađene hrane, kako bismo očuvali zdravlje i vitalnost. Ali krenimo redom.

Dakle, kako započeti s veganstvom?

Sam početak ovog režima dosta je zahtjevan. Uglavnom, od vas se traži da se preko noći odreknete hrane na koju ste navikli i koja vas okružuje. Veganstvo zahtijeva da uz meso, jaja, sir, ribu, mlijeko… Savjet stručnjaka je da prijelaz učinite što lakšim, izbacujući jednu po jednu namirnicu i tako dopuštajući svom tijelu da se prilagodi novom režimu.

Sasvim je normalno da će vam u početku biti malo teže kombinirati okuse unutar dopuštenih namirnica i na taj način napraviti uravnotežen jelovnik koji neće opterećivati ​​vaš organizam.

Zato je idealno u startu se posavjetovati s veganskim kuharom kako bi vas inspirirao i iznio vam recepte za zdravu prehranu na veganski način.

Zdrava veganska prehrana

Predlažemo da vaš prvi izbor bude domaća hrana, pripremljena kod kuće. Tako ćete biti sigurni da ste unijeli dovoljno nutrijenata i da ste napravili idealnu kombinaciju namirnica. Birajte namirnice bogate biljnim bjelančevinama kao što su leća, grah, mahunarke i uključite tzv. „meso od povrća“. Postoje razne veganske zamjene za meso, poput sojinih ljuskica, odrezaka, čipsa, hamburgera, tofua, seitana; ali ih ne treba prečesto konzumirati.

Kada naučite uspješno kombinirati biljne bjelančevine, zadovoljit ćete sve potrebe organizma. U redovne namirnice uvrstite žitarice koje su u kombinaciji s proteinima prava stvar.

Mnogi “zeleni” vegani podlegnu ugljikohidratima koji često čine osnovu početničkog veganskog jelovnika. Kao što smo spomenuli, zdrava veganska prehrana trebala bi se temeljiti na proteinima, a oni moraju zadovoljiti 15% ukupnog dnevnog unosa hrane.

Kako se hraniti kao vegan?

Jedan trik je da pojednostavite svoje obroke. Naime, kombiniranje namirnica u veganskoj prehrani nije komplicirano. Napravite jednostavne i čiste obroke bez petljanja s prerađenom hranom. Primjerice, možete kombinirati grah i rižu ili humus, slanutak možete pripremiti sa slatkim krumpirom, dok tofu na žaru ide uz salatu od kvinoje uz dodatak malo zelenog lisnatog povrća.

Također, Buddha zdjela su idealan izbor za prelazak na vegansku prehranu. Po definiciji, to je zdjela u kojoj možete miješati najrazličitije sastojke i tako dobiti zdrav obrok salatu koji ispunjava sve zahtjeve koje suvremeni život postavlja pred naš organizam. Pomiješajte žitarice, poput kukuruza, malo zdravog kruha ili smeđe riže, s mahunarkama poput graha ili leće. Dodajte svježe povrće – kelj, zelenu salatu, brokulu, edamame – i na kraju dodajte začine po izboru – maslinovo ili bučino ulje, svježi limun, papar, ružmarin, origano ili bosiljak… Možete dodati i orašaste plodove jer se mahunarke dobro slažu s ih. Ako ste odabrali heljdu, soju ili kvinoju, znajte da ste napravili odličan izbor jer ove namirnice spadaju u potpune proteine.

Što se tiče jaja i poslastica koje ih zahtijevaju u samoj pripremi, možete koristiti komercijalne zamjene za jaja koje se uglavnom mogu naći u prahu i pomiješane s vodom, a glavni sastojci su im guar guma, škrob i sredstvo za dizanje. Dakle, ovo nije odvajanje od pogačica, kolača i ostalih poslastica. Dobre vijesti za sve ljubitelje slatkog, zar ne?

Veganstvo kao svjestan izbor ka boljem zdravlju

Ako ste se odlučili hraniti na ovaj način, imajte na umu da to nije samo put do većih prava i sloboda životinja ili način doprinosa očuvanju okoliša. To je svjestan izbor prema boljem zdravlju i kvalitetnijem životu.

Stoga se pobrinite da jedete puno cjelovite hrane i unosite puno povrća i voća. Najbolji sezonski. Ako ste već čvrsto odlučili izbaciti sve namirnice životinjskog podrijetla, ta bi odluka sa sobom trebala donijeti otpor prema prerađevinama kao što su razni industrijski kolači, slastice, kolači, grickalice, smrznuta jela, prerađene žitarice itd. Na taj način veganstvo neizravno još više utječe na dobro zdravlje.

Veganska prehrana i suplementi

Naše tijelo ne pita kakvu smo dijetu odabrali, jesmo li se odlučili jesti meso, med, mlijeko, sir ili smo odlučili sve potrebne hranjive tvari unijeti na drugi način. Zato je na vama da svom tijelu pružite sve što mu je potrebno, a ono će vam sigurno biti zahvalno, bilo da osnovne sastojke dobiva iz životinjskih izvora ili ne.

Ako smatrate da prehranom ne dobivate sve što je potrebno, okrenite se prirodnim i kvalitetnim dodacima prehrani. Najvažnije je fokusirati se na nekoliko važnih nutrijenata koji su slabi ili ih nema u veganskoj prehrani, kao što su vrlo važni vitamin B12, vitamin D, cink i omega 3 masne kiseline.

BiVits i veganstvo

Najvažniji sastojak koji veganima često nedostaje je vitamin B. Kompleks vitamina B, kao i vitamin B12 iz BiVits obitelji, mogu biti osnova vaše kulture suplemenata. Dodatak vitamina B12 trebao bi uzimati svaki vegan. Istina je da su mnogi veganski proizvodi obogaćeni ovim vitaminom, ali on često nije dovoljan za svakodnevne funkcije organizma. Zato je od životne važnosti da ovaj vitamin uzimate redovito i uvijek u istoj količini. Formula B12 u jednoj tableti sadrži 1000 µg vitamina B12. Namijenjen je prevenciji razvoja nedostatka kao i liječenju već postojećeg nedostatka vitamina B12. BiVits® ACTIVA Vitamin B12 1000 µg doprinosi normalnom stvaranju crvenih krvnih stanica, proizvodnji energije i pravilnom metabolizmu, normalnoj funkciji živčanog sustava, smanjenju umora i iscrpljenosti, normalnoj psihičkoj funkciji, kao i regulaciji razine homocisteina i zdravlje srca i krvnih žila.

BiVits Vitamin B Complex posebna je formulacija koja objedinjuje vitamine B skupine i omogućuje zamjenu cijelog kompleksa u jednoj tableti. BiVits B kompleks sadrži aktivni oblik folne kiseline koji osigurava visoku dostupnost u organizmu.

Vitamin C 1000 i cink i vitamin D3 prirodna je formula koja u jednoj tableti daje sinergijski učinak vitamina C, cinka i vitamina D3 u zaštiti imunološkog sustava te doprinosi normalnoj funkciji imunološkog sustava, zdravlju živčani i kardiovaskularni sustav, kao i normalna apsorpcija i metabolizam kalcija i gustoća kostiju.

Sve u svemu, izvrstan izbor za suplemente u veganskoj prehrani svakako je prirodni pripravak BiVits. Točnije, obitelj prirodnih pripravaka BiVits.

Jer:

Kada kažete imunitet, mislite na BiVits. Kada trebate dodatnu energiju, birate BiVits. Kada vašem živčanom sustavu nedostaje podrške, uzimate BiVits. Za ljepotu koja dolazi iznutra, BiVits je vaš izbor. Jer tjelesno aktivna sila je u BiVitsu. A sada već znate da BiVits štiti krvne žile i srce.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)