Kažu da je veganstvo stil života, a ne dijeta ili režim. Tome u prilog ide i činjenica da svi ponekad, bez prevelike grižnje savjesti, prekršimo dijete i režime. To se ne može dogoditi pravim veganima, jer se njihova uvjerenja temelje na načelima humanosti i suosjećanja prema životinjama.
Veganstvo je doista postalo vrlo popularno posljednjih godina i mnogi su ljudi odlučili u potpunosti prijeći na biljnu prehranu, iz zdravstvenih, ekoloških i moralnih razloga. No, veganstvo ne staje samo na stolu. Vegani su izričito protiv testiranja kozmetičkih proizvoda na životinjama, kao i protiv mode koja se oslanja na sirovine životinjskog podrijetla. Nikada nećete vidjeti vegana da nosi kožne komade, bisere ili čak koralje. Sve to zato što je temelj veganstva stroga zabrana iskorištavanja životinja u razne svrhe.
Možda se pitate što vegani jedu?
Veganska kuhinja je zaista vrlo bogata i raznolika. Tu su voće, povrće, žitarice, mahunarke, hladno prešana ulja… Kao što vidite, ni traga mesu, jajima, mlijeku! A opet, nakon jela svaki će vegan posvjedočiti da je pun energije i da dugoročno rješava problem viška kilograma, povišenog šećera, kolesterola i sličnih problema.
Veganstvo i zdravlje
Kako da?
Pa, prije svega, naglasak u veganstvu nije samo na podrijetlu namirnica, nego i na načinu pripreme. Vegani preferiraju hranu bez kemijske obrade, pa ćete na tržnici nerijetko naći vegane kako slatko čavrljaju s poljoprivrednicima od kojih kupuju hranu direktno s zemlje!
Ono što je važno napomenuti jest da postoji velika zabluda da biti vegan znači propuštati ukusne i zasitne obroke. Kako bismo vam barem malo približili vegansku prehranu, donosimo nekoliko najboljih veganskih recepata, koji će zasigurno oduševiti vaše nepce!
Veganski recepti: Buddha zdjela
Buddha zdjelice zdrav su i ukusan način uživanja u raznovrsnoj hrani biljnog podrijetla. Da biste napravili vegansku Buddha zdjelu, počnite s bazom od kuhane riže, heljde ili kvinoje, zatim dodajte pečeno povrće, poput slatkog krumpira i prokulica. Naravno, dobrodošlo je i svježe povrće, a ljepota ovog jela je u tome što nikada ne mora biti isto. Uvijek možete mijenjati, dodavati i oduzimati kako želite. Koštičavo voće, sjemenke, svježe povrće i voće, suhe smokve, šljive i marelice samo su mali dio namirnica kojima možete obogatiti svoj tanjur. Prelijte tofuom ili slanutkom, narezanim avokadom i domaćim tahini preljevom, sokom od limuna i začinima.
Juha od leće
Juha od leće izdašan je i zdrav veganski obrok savršen za hladnije mjesece, ali i iznimno ugodan ljeti. Kombinacijom leće, povrća i začinskog bilja dobiva se ukusan obrok kojem će teško odoljeti i najzagriženiji mesožder. Kako biste napravili vegansku juhu od leće, počnite pirjati luk i češnjak, zatim dodajte mrkvu, celer i rajčice. Dodajte leću, povrtni temeljac, lovor i majčinu dušicu, te pirjajte dok leća ne omekša.
Veganski recepti: Pad Thai
Pad Thai je klasično tajlandsko jelo koje vrlo lako može postati i veganski obrok. Da biste napravili veganski Pad Thai, upotrijebite rižine rezance umjesto rezanaca od jaja i zamijenite meso tofuom ili povrćem poput brokule, paprike i graška. Umak se obično pravi od tamarinda, palminog šećera, soja umaka, limete i čili pahuljica.
Pizza
Vegansku pizzu nije teško napraviti i odličan je način da uživate u klasičnoj hrani dok se i dalje držite biljne prehrane. Kako biste napravili vegansku pizzu, počnite s domaćom ili kupovnom veganskom korom, zatim je prelijte umakom od rajčice, a zatim naslažite tanko narezane gljive, bosiljak i veganski sir mozzarella napravljen od indijskih oraščića ili tofua. Pecite dok se sir ne otopi i porumeni.
Veganski recepti: Čokoladna torta
Nijedan obrok nije potpun bez deserta. Veganska čokoladna torta je mekana, sočna i primamljiva poslastica za koju nisu potrebna jaja ni mliječni proizvodi. Za izradu veganske čokoladne torte pomiješajte brašno, šećer, kakao prah, sodu bikarbonu i prašak za pecivo. Dodajte bademovo mlijeko, biljno ulje i ekstrakt vanilije i miješajte dok se ne sjedini. Pecite u pećnici kao svaki klasični kolač.
Ovi veganski recepti samo su vrh ledenog brijega kada je u pitanju kuhanje na biljnoj bazi. Uz prave sastojke i malo kreativnosti, veganski obroci mogu biti jednako zasitni i ukusni kao i svi drugi. No, ako se odlučite za vegansku prehranu, važno je obratiti pozornost na razinu vitamina B12 u vašem tijelu. Naime, nizak unos B12 može izazvati anemiju i oštećenje živčanog sustava.
Što je vitamin B12?
B12 je izuzetan vitamin i organizam ga treba više od većine drugih poznatih vitamina. To je jedini vitamin koji tijelo ne dobiva samo biljnom prehranom. Poznat i kao kobalamin, B12 pripada skupini vitamina koje ljudsko tijelo nije u stanju samo proizvesti. Budući da biljke ne sadrže vitamin B12, primarni izvor ovog vitamina je hrana životinjskog porijekla, a dobri izvori su riba, školjke, mliječni proizvodi, jetra, bubrezi, jaja, teletina i dr.
Zato je iznimno važno da svi vegani uvrste suplemente ovog vitamina u svoju dnevnu rutinu, kako bi tijelo dobilo dovoljne količine i funkcioniralo kako treba.
BiVits Vitamin B12 1000 µg je formula koja osigurava 1000 µg vitamina B12 u jednoj tableti. Namijenjen je prevenciji razvoja nedostatka kao i liječenju već postojećeg nedostatka vitamina B12. Stoga je formula posebno prikladna za vegane, vegetarijance i osobe koje prehranom ne mogu unijeti dovoljne količine vitamina B12.
BiVits® ACTIVA B kompleks doprinosi:
- Normalna funkcija živčanog sustava
- Zdravlje srca i krvnih žila
- Normalan metabolizam
- Normalna sinteza DNA
- Normalna sinteza crvenih krvnih stanica
Tek kada se uvjerite da vaše tijelo dobiva dovoljno svih nutrijenata potrebnih za dobro zdravlje, možete početi uživati u bogatim i slasnim veganskim receptima, bez straha da će zbog promjene stradati vaše zdravlje!